
Projekt „Wsparcie na starcie – Ta Szansa dla dzieci!” jest realizowany w latach 2025-2026 przez Stowarzyszenie Ta Szansa (Oddział Terenowy Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci Szansa na Targówku) w ramach globalnej inicjatywy Grupy Generali The Human Safety Net (THSN), przy współfinansowaniu Fundacji The Human Safety Net oraz Generali Polska oraz we współpracy z Zespołem Żłobków m.st. Warszawy.
Projekt „Wsparcie na starcie – Ta Szansa dla dzieci!” oferuje wsparcie systemowe rodzin z małymi dziećmi do trzeciego roku życia zmagających się z trudnościami wychowawczymi w wybranych dużych miastach. Projekt obejmuje rodziców i kadrę z wybranego żłobka w Warszawie oraz Poznaniu i/lub Lublinie oraz rodziców i kadrę objętych systemem opiekuna dziennego w tych miastach.
W Warszawie całościowa opieka psychologiczno-pedagogiczna w ramach projektu skierowana jest do rodziców i kadry żłobka nr 13 ul. Markowskiej 17a (teren rewitalizowany) oraz opiekunów dziennych zatrudnionych przez Zespół Żłobków m.st. Warszawy i uwzględnia:
- Szkolenia/warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców – ZAPISY TYLKO dla rodziców dzieci ze Żłobka nr 13
- Zapewnienie indywidualnego wsparcia psychologicznego, pedagogicznego, coachingowego dla wybranych rodzin w formie spotkań w małych grupach (monitoring sytuacji trudnych, grupy wsparcia) lub indywidualnych konsultacji dla rodziców
- Uzupełniające szkolenia/warsztaty umiejętności wychowawczych dla kadry i kierownictwa placówki – ZAPISY TYLKO dla kadry ze Żłobka nr 13 oraz opiekunów dziennych z Zespołu Żłobków
Projekt „Wsparcie na starcie – Ta Szansa dla dzieci!” wpisuje się w ogólnopolski system wprowadzania i wdrażania standardów jakości opieki nad dziećmi do lat 3. Projekt ma wymiar systemowy, zakłada budowanie wspólnego rozumienia dobra małego dziecka przez rodziców i opiekunów oraz ich współpracę, a także długofalową i cykliczną pomoc dla rodzin i placówek.
Pierwsze cykle warsztatów dla rodziców, opiekunów i kierowników ruszają już 8 kwietnia 2025 r. w Warszawie. Trwa rekrutacja uczestników do grup.
W wyniku udziału w projekcie:
- Rodzice będą mogli zwiększyć świadomość i wiedzę w zakresie etapów rozwojowych dziecka, znaczenia jego potrzeb, emocji i zachowań w różnych okresach życia, a także sposobów nawiązywania i pielęgnowania relacji opartych na wzajemnym szacunku i empatii, umożliwiających zdrowy rozwój emocjonalny dzieci .
- Rodzice będą mogli zwiększyć świadomość i wiedzę w obszarze przeciwdziałania przemocy (czym jest przemoc, rodzaje przemocy, po czym poznać, że dziecko doświadcza przemocy, jak chronić siebie i dziecko przed przemocą?).
- Rodzice i opiekunowie sprawujący opiekę instytucjonalną dla dzieci do lat 3 będą mogli wzmocnić swoje kompetencje wychowawcze (umiejętności komunikacji w oparciu o zasady Porozumienia bez Przemocy (NVC); Pozytywną Dyscyplinę, podejście Self-Reg).
- Rodzice i opiekunowie będą mogli wzmocnić swoje kompetencje w zakresie rozumienia własnych emocji, radzenia sobie ze stresem i umiejętności samoregulacji – jako fundamentu zdrowych relacji dorosły-dziecko.
Oddziaływania realizowane w ramach projektu skierowane do dorosłych, dotyczące ich kompetencji wychowawczych oraz umiejętności samoregulacji, będą wzmacniać „jakość” najbliższego środowiska życia dzieci, a tym samym pośrednio oddziaływać na wzrost dobrostanu psychicznego dzieci i możliwości zdrowego rozwoju emocjonalnego (wyregulowany i wzmocniony dorosły będzie przyczyniał się do bezpieczniejszego rozwoju dziecka).
Wsparcie przełoży się na lepsze warunki rozwoju psychospołecznego dzieci, a tym samym będzie przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, będzie zmniejszać ryzyko traumatycznych doświadczeń dzieciństwa (ACE – adverse children experience) oraz zwiększy szanse rozwojowe w przyszłości (lepszy start w dorosłość) dzięki możliwości dorastania w bardziej świadomym, bezpiecznym i przewidywalnym pod względem emocjonalnym środowisku dorosłych.