Pomagamy Rodzinom rozwinąć skrzydła

Aby wszystkie rodziny na Targówku miały wiedzę i umiejętności, potrzebne by wychowywać szczęśliwe dzieci.

Zmęczenie współczuciem – profilaktyka i praca z traumą zastępczą. Warsztaty dla Profesjonalistów

Serdecznie zapraszamy na warsztatów dla Profesjonalistów (psychologów, pedagogów, wychowawców, nauczycieli, pracowników OPS i innych specjalistów) pracujących z dziećmi w rodzinami (w żłobkach i przedszkolach oraz innych placówkach sprawujących opiekę oraz wspierających rozwój dzieci w wieku 0-6 lat) na terenie Targówka rewitalizowanego.

TERMIN: NIEDZIELA 17 listopada 2024 godz. 10.00-18.00

MIEJSCE: Ta Szansa ul. Radzymińska 111a/113

Praca polegająca na pomaganiu innym, zwłaszcza osobom, które doznały traumy, wiąże się z dużym obciążeniem emocjonalnym. Tego rodzaju praca pociąga za sobą ryzyko wystąpienia wtórnej traumatyzacji. Jest to zjawisko dostrzegane od niedawna, zwłaszcza w Polsce. Wtórna (zastępcza) trauma/traumatyzacja, określana także jako wtórny stres traumatyczny, odnosi się do zespołu objawów występujących u osób narażonych na obserwację i bliski kontakt z ludźmi, którzy bezpośrednio doświadczyli traumy lub cierpienia. Profesjonalista, koncentrując się na potrzebach swoich klientów, często zaniedbuje własne potrzeby, odkłada na bok swoje problemy i odczucia, bowiem najważniejszy jest klient i jego problem. Do zmęczenia współczuciem dochodzi, gdy profesjonalista staje się umysłowo, emocjonalnie lub fizycznie wyczerpany pracą, która wiąże się z okazywaniem nadmiernej empatii. Profesjonaliści często nie uświadamiają sobie ukrytych kosztów tego typu pracy. Znaczenie Dobrostanu osób pomagających jest kluczowe. Warsztat proponowany profesjonalistom ma na celu przedstawienie i
przećwiczenie narzędzi, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów zmęczenia współczuciem czy traumie zastępczej.

Program przedstawia się następująco:

  1. Nabycie/poszerzenie wiedzy w zakresie podejścia EMDR (Eye
    Movement Desensitization and Reprocessing)
  2. Profilaktyka – metody i techniki
    a. Metody EMDR
  • Przeżycie traumy/trudnego wydarzenia klienta w poczuciu
    bezpieczeństwa
  • Desensytyzacja (odwrażliwianie)
  • Zmiana perspektywy poznawczej
  • Narracja
  • Przeniesienie zdarzenia do przeszłości
  • Asymilacja i integracja doświadczenia

b. Techniki wyobrażeniowe

  • Uwalnianie lęku i przerażenia

c. Praca z ciałem

  • Budowanie bliskości samego ze sobą

3. Zainspirowanie do rozwoju osobistego

Prowadząca: Katarzyna Koszewska

Udział bezpłatny, warsztat realizowany w ramach projektu „Ta Szansa dla Rodzin BIS” współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy. Pierwszeństwo zapisu mają specjaliści pracujący na terenie Targówka rewitalizowanego.

Zapisy zamknięte
Data wydarzenia
17/11/2024 10:00
Wiek uczestników
18 lat do 100
Cena
0 zł
Współfinansowane przez:
Skip to content